• Kategoriler

  • Otel Türü

  • Otel Konumu

Ağrı Kaplıcaları

Diyadin Kaplıcaları

Ağrı İlinin merkezinden 5 km uzaklıkta olan ve ayrıca Ağrı İli’nin güneydoğusunda yer alan Diyadin kaplıca açısından gerçektende güzel bir yer. Bu kaplıcanın özelliği parça parça olması. Yani buraya gittiğinizde Yılanlı, Davut ya da Köprü kaplıcalarından birini seçmek zorunda kalacaksınız. Ayrıca kaplıca içinden geçen bir nehir varki görmeniz gereken bir doğal güzellik. Bu nehir ise Murat nehri, geçtiği kaplıcayla ortaya görsel açıdan zengin bir durum katmaktadır.
——————————————————————
Yılanlı Çermiği

Kaplıcaların merkezinde bulunan Yılanlı çermiği bölgede bulunan diğer çermiklere göre daha iyi diyebiliriz. Çünkü burada bulunan Kalsiyum ve biokarbonatlı sular daha fazla şifalı olup ayrıca daha fazla tercih edilenler arasındadır. Murat nehrinin bitişiğinde olan Yılanlı Çermiğinin su sıcaklığı ise yaklaşık olarak 39 derecedir. Yılanlı adını almasının nedeni ise su kaynağının etrafında eski zamanlarda yılanlar bulunmasıymış. Elbette şimdilerde böyle bir durum söz konusu değil. Burda bulunan tesislerin bir diğer özelliği üstü kapalı olmasıdır. Bu üstü kapalı olan tesisler kaplıcanın yan tarafında bulunmaktadır. Özellikle açık olan yaralara, romatizmaya, nevraljıye ve diğer kadın hastalıklarına sahipseniz burası size iyi gelebilir.
——————————————————————
Davut Çermiği

Bu adı almasının nedeni bu Çermiğin Dvaut köyünde yer almasıdır. İlçe merkezine sadece 10 km uzaklıkta olup aynı zaman da Yılanlı çermiğinin de kuzeydoğusunda yer almaktadır. Burasının su sıcaklığı ise yaklaşık olarak 45 derecedir. Su da bol miktarda kalsiyum, biokarbonet, hidrojensülfür, karbondioksit ve son olarakta magnezyum gibi maddeler bulunmaktadır. Suyun yeryüzü ile temas ettiği yerde ise birçok taşlaşmış tepecikler vardır. Bu taşlaşmış tepecikler ise kireç ve kükürtten oluşmuştur. Özellikle Romatizmaya, kapalı ya da sulu yaralara, bağırsak, dolaşım, solunum ve mide gibi değişik hastalıklara sahipseniz buraya uğramanız tavsiye edilir.
——————————————————————
Köprü Çermiği

Köprü çermiği bir diğer çermik olan Yılanlı çermiğinin yaklaşık olarak 500 metre kuzey batısında yer almaktadır. Çıkan su birkaç tane kaynağada sahiptir. Suda birçok kireç ve kükürt maddesi bulunduğundan yeryüzü ile buluştuğu esnada tepecikler oluşmaktadır. Bu tepecikler kükürt ve kireçten oluştuğu için taşlaşmış haldedir. Çermiğin sahip olduğu su ısısı diğer çermiklere göre daha fazla olduğunu biliniyor. Ortalama olarak 50 derecelik bir su sıcaklığına sahiptir bu çermik. İki tane de havuza sahiptir. Bu havuzlar suyun yeryüzüne çıktığı bölgenin 30 metre kadar bir uzaklığında olup kapalı ve açık olarak iki çeşittir.
——————————————————————
Dambat Çermiği ve Maden Suyu

Ağrı’ya 5 km uzaklıkta olan Yolluyazı bir diğer adı ise Dambat olan köyünde bulunan, Murat nehrinin de kıyı bölgesinde yer alan burası birçok yaralara, çıbanlara, sivilcelere ve bunun gibi deri hastalıklarına şifalıdır. Bunların yanında birde Romatizmaya iyi gelir burdan çıkan su. Son olarakta burada fışkıran suyun kükürt miktarı fazla olduğunu söylemek istiyorum.
Diyadin Kaplıcaları,Yılanlı Çermiği,Davut Çermiği,Köprü Çermiği,Dambat Çermiği ve Maden Suyu

Ağrı Kaplıcaları - Ziyaretçi Görüşleri -

Görüşlerinizi ziyaretcilerimizle paylaşmak ister misiniz ?